Acının 6. yılı

13 Mayıs 2014’de yaşanan maden faciası ile hayatını kaybeden 301 maden işçisi kazanın 6’ıncı yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı.

Ülkemizin en büyük maden faciasından biri olan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği kazanın 6’ıncı yıl dönümünde 39 işçinin kabrinin yer aldığı Soma Maden Şehitliğinde Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi tarafından anma programı düzenlendi. Korona virüs tedbirleri kapsamında kısıtlı katılım olan törene Manisa Valisi Ahmet Deniz, Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve şehit madenci yakınları ile vatandaşlar katıldı. Bu yıl yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında anma programına katılımın az olduğu görüldü.
Şehit maden işçileri için Soma İlçe Müftülüğü görevlisi imam hatipler tarafından Kur’an okunarak dualar edildi.
Maden kazasında hayatlarını kaybeden şehit yakınları da yakınlarının kabirleri başında Yasin-i Şerif okuyarak dua etti.
Törene katılan protokol, şehit madencilerin kabirlerine karanfil bırakırken, Manisa Valisi Ahmet Deniz ile Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan şehit yakınlarına başsağlığı diledi.
‘4 saatlik izinde Mezarlığa koştular’
Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş altı Somalı çocuklar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile babalarının kabrini ziyaret etti. Babalarının mezarları başında dua eden madenci çocuklarından bazıları, babaları için çizdikleri resimleri mezarlarının başına bıraktılar.

The post Acının 6. yılı appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir