İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Artık YETER!
Artık YETER!

Soma Kömür İşletmelerinde işten atılan ve hala tazminatları ödenmeyen 2831 işçi basın açıklaması yaparak ‘Artık Yeter’dedi. Soma Kömür İşletmelerinde 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan maden faciasının ardından bir mesaj ile işten çıkarılan 28131 işçi, Cengiz Topel meydanından ELİ İşletme Müdürlüğü önüne yürüdü. Bu yürüyüşün başlangıç olduğunu dile getiren Maden İşçileri Ölmek Var, Dönmek Yok’ diyerek […]

Soma Kömür İşletmelerinde işten atılan ve hala tazminatları ödenmeyen 2831 işçi basın açıklaması yaparak ‘Artık Yeter’dedi.

Soma Kömür İşletmelerinde 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan maden faciasının ardından bir mesaj ile işten çıkarılan 28131 işçi, Cengiz Topel meydanından ELİ İşletme Müdürlüğü önüne yürüdü. Bu yürüyüşün başlangıç olduğunu dile getiren Maden İşçileri Ölmek Var, Dönmek Yok’ diyerek Ankara’ya adım adım yürümeye hazırlanıyor.
Cengiz Topel Meydanından ELİ İşletme Müdürlüğüne kadar yürüyen Maden İşçileri ELİ İşletme Müdürlüğü ile görüşme yaptı.
Görüşme sonrası basın açıklaması yapan işçiler kendilerine 1 aylık süre verdiklerini süre bitiminde sorun çözülmediği takdirde Ankara’ya yürüyeceklerini yinelediler.
Yapılan basın açıklaması aşağıda yer almaktadır;
BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR TÜKETTİK, HAKSIZLIĞA UĞRADIK SABIRLA BEKLEDİK, ARTIK YETER !
Basına ve Kamuoyuna,
Bizler 13 Mayıs 2014’te yaşanan 301 kardeşimizin ölümüne yol açan maden katliamından şans eseri kurtulan maden işçileriyiz. Dişimizle, tırnağımızla, alın terimizle, canımızla, kanımızla büyüyen Soma Holding, Kasım 2014’te yıllarca süren emeğimizi, alın terimizi hiçe sayarak bir telefon mesajıyla 2831’imizi birden işten attı. İşten attıktan sonra 301 kardeşimizin ölümüne sebep olan, hapishanede yatan katliamın sorumlusu müdürlere, amirlere on binlerce liralık maaşları tıkır tıkır ödenirken, bize verilecek paraları olmadığını söylediler.
Ölümlerin acısını ve kederini yaşarken patronlar bizi açlıkla terbiye etmeye çalıştı. İşten çıkarıldıktan sonra evimize ekmek götüremedik, icralar ve hacizlerle boğuştuk hepimiz. Yıllar süren emeğinin karşılığı olan tazminatlarını alamadan hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu.
Ayrıca 2017-2018-2019 yıllarında Soma Holding’e bağlı Işıklar İşletmesi’nden de yüzlercemiz işten atıldı. Bizler de diğer arkadaşlarımız gibi aynı yolun mağdurları olduk.
Tazminatlarımızı almak için çalmadığımız kapı, görüşmediğimiz yetkili kalmadı. Kaç seçimde devletin en yetkili ağızlarından sözler verildi, vallahi denildi, billahi denildi… Hiçbiri tutulmadı… Hepsi sırtımızı sıvazlayıp “gerekeni yapacağız” deyip, bizi oyaladı.
Haklarımızı korumak için kurulduğu söylenen, her ay maaşımızdan bir yevmiyemizi çalan, sözde işçi sendikası, ne ölen kardeşlerimizin hesabını sormak için, ne de bizlerin mağduriyetini gidermek için kılını kıpırdatmadılar. Bizi sürekli oyalayıp yalanlar söylediler. Patronlar her sıkıştığında onlara can simidi oldular.
Biz, “tazminatlarımız ödensin” diye çabalarken, Türkiye Maden-İş Sendikası patronla beraber Soma’da kurdukları rant tezgahı değişmesin diye, bir yandan da patrona daha fazla maden sahası verilsin diye imza topladı. Diğer yandan artık üyesi olmayan bizler adına hileli ve suç sayılan işlerine, tezgâhlarına devam ettiler. Hiçbir yetkisi olmadığı halde bizim adımıza iki kere protokol yaptılar; “Patronlar tazminatlarınızı taksitle ödeyecek” diye. Yapılan protokolde göstermelik bir taksit ödedikten sonra yine bizi yüzüstü bıraktılar.
Dava açıp kazanan arkadaşlarımız, Meclisten yasa çıkmasına rağmen patronların mal varlığına TMSF el koyduğu gerekçesiyle yaptıkları icra takiplerinden bir sonuç elde edemediler. TMSF’de bu tezgaha dahil oldu. Türkiye’nin en lüks yerlerinden birinde, en lüks gökdelenlerinden birine sahip olan Soma Holding’in plazasından sadece bir kaç katını satarak hepimizin tazminatlarını ödeyebilecek olmasına rağmen, TMSF, patronlara kalkan olmayı tercih etmiştir.
Madenin gerçek sahibi, bizim gerçek patronumuz TKİ; bir yandan “Rödevans” diyerek “Hizmet Alım” diyerek sorumluktan kaçarken, diğer yandan Soma Kömürlerinin doğmamış alacaklarını temlik alarak patrona can simidi olmaktan çekinmemiştir.
Artık Yalanlara oyalamalara karnımız tok. Bizi beş yıl boyunca oyaladınız, kasım ayında zaman aşımı süresi doluyor. Emeğimize alın terimize el koydurtmayacağız.
EĞER HAKKIMIZ OLAN ALACAKLARIMIZ ÖDENMEZ İSE YOLA ÇIKIYORUZ HAKKIMIZI ALMADAN GERİ DÖNMEYECEĞİZ. MADEN İŞÇİSİNİN EKMEĞİYLE, ALINTERİYLE, ÇOCUĞUNUN RIZKIYLA KİMSENİN OYNAMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ.
ÇOLUĞUMUZLA, ÇOCUĞUMUZLA, SOMA’LILARLA, MADEN İŞÇİSİ KARDEŞLERİMİZLE BURADA MÜCADELE EDECEĞİZ. DERDİMİZİ BU SEFER DE BÖYLE ANLATACAĞIZ, SESİMİZİ DUYURACAĞIZ…
SONRA, “ÖLMEK VAR, DÖNMEK YOK” DİYEREK ADIM ADIM ANKARA’YA YÜRÜYECEĞİZ. TAZMİNATINI ALMAYAN, BİR MADENCİ KARDEŞİMİZ DAHİ KALMADAN, HAKKIMIZI ALMADAN DA DÖNMEYECEĞİZ.
The post Artık YETER! appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz