Çiftçilerden ‘Evde Kalın’ mesajı

Soma’da çiftçiler ve tarım işçileri, Sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarında izinli olarak çıkarak tarlalarında ekim faaliyetlerine devam etti.
Soma’da domates ve biber dikimi yapan çiftçiler, tarım işçileri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile “sizler evde kalın, çiftçiler sizin için üretiyor” mesajı verdiler.
Yeni tip Koronavirüs (covid-19) salgınına yönelik tedbirler için alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararları kapsamında kısıtlama dışında kalan çiftçiler ve tarım işçileri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolleri altında faaliyetlerine devam ediyor.
Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan, ilçede tarlalarda yürütülen tarım faaliyetlerini, yerinde inceleyerek çiftçileri ve tarım işçilerini alınan korona virüs tedbirleri ile ilgili bilgilendirerek, sosyal mesafenin korunması kuralı ile çalışmaların yapılması konusunda uyarılarda bulundu.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan açıklamada, İlçede yaklaşık 60 bin dönüm arazide tarım üretimi yapıldığını, bu açık arazilerde domates, biber, kavun, pamuk, mısır ve ayçiçeği gibi ürünlerin ekiminin mevsim itibari ile başladığını ifade etti.
Aslan, ” Sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen bugün ve yarında ekim çalışmaları tarlalarda sürecek. En Son genelge ile çiftçimiz tarlasının başında’dedi.
Soma’da 67 bin dekar arazi de de yaklaşık 2 milyon zeytin ağacı olduğunu da söyleyen Aslan, “Zeytin üreticileri de çalışmaya devam ediyor. Budama ve ilaçlama zamanı. Zeytin ağaçları için şimdi bakım zamanı. Onlarda tarlalarında işlerinin başında. Soma’da çiftçilerimiz de üretime devam ediyor. Çiftçilerimiz işlerinin başında” şeklinde konuştu.
“Sizler evde kalın bizler sizin için üretiyoruz”
Çiftçi Ahmet Kurt, toplam 350 dönüm arazide domates, darı, buğday yer bezelyesi ekimi yaptıklarını, karık açma çalışmaları için ailesi ile birlikte tarlalarında çalıştıklarını ifade ederek, “Domates ekimi için karık açma ve damlama çalışmaları yapıyoruz. İlçe Tarımdan aldığımız izinlerle tarlamızda ekim yapıyoruz. Siz evde kalın biz bize yeteriz Türkiyem. bunun altından da kalkarız inşallah” dedi.
Çiftçi Mustafa Maden ise Avdan Mahallesi’nde 14 dekar arazide damlama sulama olarak, 14 tarım işçisinin katılımı ile acı biber ekimi yaptıklarını söyleyerek, ” hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen İlçe Tarım Müdürlüğü’ünden aldığımız izinle ekime faaliyetine devam ediyoruz sosyal mesafeyi koruyarak yani üretmeye devam ediyoruz. Siz evde kalın bizler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

The post Çiftçilerden ‘Evde Kalın’ mesajı appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir