Erken Uyarı Sistemi Somalı çiftçilerin hizmetinde

Üreticilerin hava şartlarından doğacak olumsuzluklar karşısında önlem alabilmelerini sağlamak için Sevişler Mahallesi ve Karacakaş Mahallesine ‘Tarımsal tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu’ kuruldu.

Erken Uyarı İstasyonu ile bir çok kayıpların önüne geçileceğini ifade eden Soma ilçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan ‘Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Manisa Büyükşehir Belediyesi arasında “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu Kurulması” konusunda imzalanan protokol kapsamında Soma’da Sevişler ve Karacakaş Mahallelerimize iki adet istasyonun kurulumu tamamlanmıştır.
İlçemizde daha önce 1 tane (Avdan Mahallesinde) olan uyarı istasyonumuz bu sayede 3 e çıkmıştır. Erken Uyarı Sistemi ile üreticiler, arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi gibi bilgilere sahip olacak. Ayrıca don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri de sistem sayesinde öğrenilerek, ürünlerdeki verim ve kalitenin artması sağlanacaktır. İlaçlama ve sulamadaki kayıpların önüne geçilecektir.
Tahmin ve Erken Uyarı Sisteminden alınan veriler çiftçilerimizin telefonlarına sms yolu ile gönderilmektedir. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eder üreticilere hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz’dedi.

The post Erken Uyarı Sistemi Somalı çiftçilerin hizmetinde appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir