İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hasat mevsimi geldi Uyarılar başladı
Hasat mevsimi geldi Uyarılar başladı

Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri Hasat zamanının gelmesi ile birlikte Biçerdöverleri kontrol edip, Anız yakma yasağı anlatılıyor. Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Valilikçe yetkilendirilmiş uzmanlar biçerdöver kontrollerine başlayarak anız yakma yasakları ile ilgili bilgilendirmelere başladı. Hasada başlamadan önce yapılması gerekenler hakkında üreticileri ve biçerdöver sahiplerine uymaları gereken kurallar anlatıldı. Soma İlçe Tarım […]

Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri Hasat zamanının gelmesi ile birlikte Biçerdöverleri kontrol edip, Anız yakma yasağı anlatılıyor.

Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Valilikçe yetkilendirilmiş uzmanlar biçerdöver kontrollerine başlayarak anız yakma yasakları ile ilgili bilgilendirmelere başladı. Hasada başlamadan önce yapılması gerekenler hakkında üreticileri ve biçerdöver sahiplerine uymaları gereken kurallar anlatıldı.
Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada; ‘Arpa ve Buğdayda hasat zamanının gelmesiyle birlikte, hasat tekniği konusunda eğitim almış ve Valilikçe yetkilendirilmiş uzmanlarımız tarafından kontrolleri yapılarak, noksanı ve hatası tespit edilen biçerdöver sahibi ile operatörlere yasal işlemler uygulanıyor.
Samanın hayvan yemi olarak kullanılması, anız yangınlarına engel olunması ve doğal dengenin korunması için, anız yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikte biçilmesi hususunda biçerdöver operatörlerini ve anız yakmamaları için de çiftçileri bilgilendirip uyarıyoruz.
Anız yakma yasağına uymayanlara; ilgili mevzuat gereğince, yaktıkları her dekar için ayrı hesaplanan idari para cezaları veriliyor
Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde gerçekleşmesi durumunda ceza, beş kat artırılarak uygulanıyor’dedi.
Hasada başlamadan önce aşağıdaki kriterleri dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri; Hasat olgunluğunu bekleyin
Hava şartları ve ürünün nem oranı uygun olsun
Ehliyetsiz kişilere hasat yaptırmayın
Hasatta biçerdöverin dane kaybını kontrol edin;
Fazlaysa İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirin
Arpa hasadından çıkan biçerdöveri temizlik yaptırmadan buğday tarlasına sokmayın’
The post Hasat mevsimi geldi Uyarılar başladı appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz