İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

“Hükümet Kolin Grubunu Koruyor Mu?”
“Hükümet Kolin Grubunu Koruyor Mu?”

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Akkal’ın önergesinde Kolin Grubu’nun yapımını sürdürdüğü termik santral inşaatında çalışan 500 işçinin haksız yere işten çıkarıldığı ve yerine Çin’den işçi getirildiği ve Türk işçilere baskı yapıldığı dile getirildi. Kolin Grubu’nun Soma’da yaptığı termik santral […]

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.
Akkal’ın önergesinde Kolin Grubu’nun yapımını sürdürdüğü termik santral inşaatında çalışan 500 işçinin haksız yere işten çıkarıldığı ve yerine Çin’den işçi getirildiği ve Türk işçilere baskı yapıldığı dile getirildi.
Kolin Grubu’nun Soma’da yaptığı termik santral inşaatı hakkında önemli bir bilgi ortaya çıktı. İddialara göre Kolin Grubu’nun termik santralde çalışan yaklaşık 500 işçinin çalışmasına son verdiği ve Çin’den çalıştırmak üzere işçi getirdiği belirtildi.
İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal iddiaları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi şeklinde sundu.
“TÜRK İŞÇİLERE BASKI UYGULANIYOR”
Tamer Akkal önergesinde Türk işçilere Kolin Grubu yönetimi tarafından uygulanan baskı, işten çıkarma tehdidi ve santraldeki güvenlik önlemlerine değindi. Akkal, “Soma’da Kolin Grubu’nun yapımını sürdürdüğü termik santral inşaatında çalışan yaklaşık 500 işçi haksız yere çıkartılarak yerine Çin’den işçi getirtildiği ve sayılarının bine ulaştığı öğrenilmiştir. Getirilen Çinli işçilerin maliyeti asgari ücretin altında olduğu ve bu nedenle halen termik santralde çalışan Türk işçilere baskı uygulandığı, işten çıkarma tehdidinde bulunulduğu, üstelik iş güvenliği için gerekli tedbirlerin yaşanan Soma faciasına rağmen alınmadığı, her an bir facianın daha yaşanmasının kaçınılmaz olduğu işçiler tarafından belirtilmektedir” dedi.
“KOLİN’İ GÖRMEZDEN Mİ GELİYORLAR?”
İYİ Partili Akkal açıklamasının devamında, “Kolin Grubu’nun AK Parti’nin tanınan isimleriyle ilişkileri olduğu iddialar arasında. Burada yine bir rant dönüyor ve sonucunda olan işçi kardeşlerimize oluyor. Bu iddiaların AK Parti kanadından bir an önce cevaba kavuşturulması gerekmektedir. Hükümet Kolin Grubu’nun yaptıklarını görmezden, mağdur işçilerin sesini ise duymazdan geliyor” diye konuştu.
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen önergede yer alan sorular ise, “Anayasa 49. Maddesi ile devletin çalışanları ve işsizleri korumak ve çalışmayı desteklemekle yükümlü olduğu açıktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işten çıkarılarak Çin’den işçi alımı yapılmasına Bakanlık tarafından önlem alınmış mıdır? Çin’den getirilen ve halen getirilmeye devam edilen Çinli işçilere oturma ve çalışma izni verilmiş midir? Çin’den getirilen ve halen getirilmeye devam edilen işçilerin sayısı 1 Ekim itibariyle kaçtır? Haklarını aramak isteyen işçilerin maruz kaldığı işten çıkarma tehdidiyle ilgili bakanlık ne gibi önlem almıştır? Söz konusu termik santralde iş güvenliği tedbirlerinin yeterince alınıp alınmadığı hususunda Bakanlık denetim gerçekleştirmiş midir?”
The post “Hükümet Kolin Grubunu Koruyor Mu?” appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz