İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Korona Virüs Semineri
Korona Virüs Semineri

Soma Devlet Hastanesinde, hastane çalışanlarına yönelik Korona Virüs Semineri düzenlendi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Uzm. Dr. Sinan MERMER tarafından acil servis ve yoğun bakım çalışanları başta olmak üzere tüm hastane çalışanlarına Yeni Korona virüs (2019 nCoV) hakkında bilgi verdi. Hastalığın nasıl ortaya çıktığı , bulaşma yolları ve alınacak önlemler konusunda […]

Soma Devlet Hastanesinde, hastane çalışanlarına yönelik Korona Virüs Semineri düzenlendi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Uzm. Dr. Sinan MERMER tarafından acil servis ve yoğun bakım çalışanları başta olmak üzere tüm hastane çalışanlarına Yeni Korona virüs (2019 nCoV) hakkında bilgi verdi. Hastalığın nasıl ortaya çıktığı , bulaşma yolları ve alınacak önlemler konusunda bilgiler verdi. Toplantı bitiminde ise hastane yöneticileri, enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr Sinan Mermer ve acil servis sorumlu uzmanı ve çalışanları ile birlikte şüpheli vaka başvurusu halinde nasıl hareket edileceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu ve iş akışı planlaması yapıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan hastane başhekimimiz Uzm Dr Ali Osman Çağlayan “Korona Virüs hastalığı ile ilgili olarak, Sağlık Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Korona virüs (Corona virüsü) Bilim Kurulumuz ile Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün hastalık hakkındaki açıklamalarını ve talimatlarını yakından takip ediyoruz. Henüz ,ülkemizde bu hastalığa rastlanmamıştır.Hatırlanacağı üzere Dünya Sağlık örgütünün salgın açıklamasından çok önce bakanlığımız Çin’den gelen tüm uçuşlarda termal kamera ile tarama uygulamasını tüm dünya ülkelerinden önce uygulamaya başlamıştı. Bakanlığımız bu uygulamayı 06 Şubat itibarı ile genişletmiş ve tüm dış uçuşlardan gelen yolcuları termal kamera ile izlemeye başlamıştır. Hastanemizde de şüpheli vakaların öyküsü alınırken, yüksek ateş,nefes darlığı,öksürük şikayeti olan hastalarımıza, son 2 hafta içerisinde yurt dışından gelip gelmediği ya da yurt dışından gelen birisiyle yakın temas olup olmadığı sorgulanmaya başlanmıştır. Korona virüs salgınından şu aşamada korkmamız için bir neden olmamakla birlikte , kış mevsiminde olmamız ve normal mevsimsel grip vakalarının sık görüldüğü bir dönemde olmamız nedeniyle ,ellerimizi sık sık sabunlu suyla yıkamamız ,hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunmamaya dikkat ederek ve bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırarak mevsimsel gripten korunabiliriz. Çocuklarımıza da bu alışkanlıkları kazandırmalıyız.Hastane başhekimliği ve hastane enfeksiyon kontrol komitemiz gelişmeleri yakından takip etmektedir.” demiş ve Yeni Korona Virüs (2019-nCoV) hakkında aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.
YENİ CORONAVİRUS (2019-NCOV) Nasıl Bir Hastalıktır..
Yeni Coronavirus ilk defa 29 Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide ve aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişide akciğer infeksiyonu (pnömoni) bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme gelmiştir. Hastalardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 7 Ocak 202o tarihinde hastalığa neden olan virusun SARS (2002) ve MERS (2012) gibi Coronavirus ailesinden olduğu anlaşılmış ve virusa Yeni Coronavirus 2019 (2019-nCoV) adı verilmiştir.Hayvanlar arasında dolaşan Coronaviruslar zaman içinde değişim göstererek insana bulaşma yeteneği kazanabilirler, Ancak bu virusların insanlar açısından tehdit oluşturması, insandan insana bulaşma yeteneği kazanmalarından sonra söz konusu olur. 2019-nCoV, Wuhan şehrinde canlı hayvan marketini ziyaret edenlerde ortaya çıkmış, insandan insana bulaşma yeteneği de kazanmış olan bir virustur.
10 Şubat 2020 itibarı ile yaklaşık 40000 kişi Yeni Coronavirüs(2019-nCoV) hastalığı tanısı almış ve yaklaşık 900 hasta ise vefat etmiştir. Hastalık Wuhan başta olmak üzere ve buradan yayılarak Çin’in 25 şehrinde, Japonya, Hong Kong , Tayvan , Makau, Güney Kore, Tayland ,ABD ,İtalya ve Fransa’da görülmeye başlamıştır..
Korona Virüs Hastalığı, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Ağır hastalanan ve ölen kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki (>65y), altta yatan hastalıkları (akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser, diyabet, bağışıklık baskılayan hastalıklar) olan kişilerden oluşmaktadır. Genç sağlıklı erişkinlerde hastalık nispeten hafif seyretmektedir. Hastalık bu bulguları ile her yıl gördüğümüz mevsimsel grip hastalığı ile benzerlikler taşımaktadır. Coronavirusların solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıklarını sağlam kişilerin soluması ile bulaşmaktadır. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir. Salgının nasıl seyredeceğini belirleyen en önemli faktör virusun insandan insana ne kadar kolay bulaşabildiği ve gerekli önlemlerin ne kadar başarıyla alınacağıdır.
Hastalıktan korunmak için bir aşı üretilememiştir. Bu nedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem hasta kişilerle temas etmekten kaçınmaktır. Bugün için ülkemizde hastalığın yayılması söz konusu olmadığından toplumda özel bir önlem alınmasına gerek yoktur.
Ancak solunum yolu enfeksiyonu yapan çok sayıda virusun (grip, nezle virusları vb.) insanlar arasında dolaşmakta olduğu kış aylarında sadece 2019-nCoV’tan değil, diğer tüm solunum viruslarından korunmak için el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir. Hastalığın kaynağı olan Çin’den dünyanın diğer bölgelerine yayılmasını engellemek için Wuhan’da toplu taşıma araçları kullanımı yasaklanmış, şehirden giriş-çıkışlar durdurulmuş, maske kullanım zorunluluğu getirilmiştir.
Bugün için Coronaviruslara etkili olduğu gösterilmiş ilaç yoktur. Bu nedenle hastalara şikayetlerini azaltacak ve varsa bozulan organ fonksiyonlarını destekleyecek tedaviler verilmektedir. Ülkemizde son 14 gün içinde Çin’e bizzat seyahat etmiş olan veya seyahat etmiş biriyle yakın teması olan kişiler, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olursa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.
Soma Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Enfeksiyon Kontrol Komitemiz, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs (Corona virüsü) Bilim Kurulumuz ile Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün hastalık hakkındaki açıklamalarını yakından takip etmekte ve alınacak önlemleri almaktadır.
Soma Devlet Hastanesi Başhekimliği
The post Korona Virüs Semineri appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz