İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Libya’da general Haftar’a Zeydan’dan destek
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 21 Mayıs 2014 - 22:00:00
Libya’da general Haftar’a Zeydan’dan destek

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan, orduya bağlı birliklerle çatışan emekli general Halife Haftar liderliğindeki gruplara destek verdiğini duyurdu.

Zeydan, “Bütün Özgürlerin Libyası” adlı özel televizyon kanalında yayımlanan açıklamasında, ülkedeki tüm subaylara, Haftar’ın “onur savaşına” katılma, Libya halkına da Bingazi’de “terörle mücadele eden” Halife Haftar liderliğindeki ordu birliklerine destek verme çağrısı yaptı.

“Devletin geri alınması” için uluslararası toplumla temaslar kurularak destek talep edildiğini belirten Zeydan, “Bu olanlara dünya seyirci kalmayacaktır” dedi.

Zeydan ayrıca, geçici meclis Milli Genel Kongre’yi (MGK) de “güçsüz bir beden” olarak nitelendirerek, “MGK ortadan kaldırılmadan ülkedeki şartlar iyileşmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Trablus Emniyet Müdürlüğünden yalanlama

Öte yandan Trablus Emniyet Müdürü Albay Muhammed es-Suveysi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trablus’taki görevli polislerin Haftar’a bağlı gruplara katıldığı yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Suveysi, “Bunlar ortalığı karıştırma amaçlı söylentiler. Trablus Emniyet Müdürlüğü, halk iradesine darbe yapmayacak, ihanet etmeyecektir. Biz halkın yanındayız” ifadesini kullandı.

Bingazi Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler, bugün, Haftar’a bağlı gruplara katıldığını bildirmişti.

Haftar, geçen cuma günü Bingazi’deki devrimci birliklere “tekfircilik ve aşırılık” suçlamasında bulunarak, bu gruplara karşı “onur savaşı” başlattığını duyurmuştu.

Libya Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Haftar’a bağlı birliklerle orduya bağlı Ra’fallah es-Sehati Taburu arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Haftar, 14 Şubat 2014’te televizyon ekranlarından yaptığı açıklamada, askeri ve hayati öneme sahip noktaların ele geçirildiğini ve Milli Genel Kongre’nin çalışmalarının durdurulduğunu ifade etmişti. Dönemin Başbakanı Ali Zeydan ise söz konusu durumu “başarısız darbe girişimi” olarak nitelendirmişti. Olayın ardından Haftar hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ancak bu karar uygulanmamıştı.

Kaynak: AA

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz