İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Özkan, işçilerle bir araya geldi
Özkan, işçilerle bir araya geldi

AK Parti Manisa Milletvekili M.Ali Özkan, AK Parti Soma İlçe Başkanı M. Ali Aksoy, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın Genel, Türkiye İşçi Sendikaları ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz ve TKİ yöneticileri Soma kömür İşletmeleri çalışanlarıyla bir araya […]

AK Parti Manisa Milletvekili M.Ali Özkan, AK Parti Soma İlçe Başkanı M. Ali Aksoy, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın Genel, Türkiye İşçi Sendikaları ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz ve TKİ yöneticileri Soma kömür İşletmeleri çalışanlarıyla bir araya gelerek, çalışanların sorunlarını dinlediler.
İşçilere konuşan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, “Bizler Soma kömürlerindeki sorunları biliyoruz. Siz iş arkadaşların kaygılarını biliyoruz. Acilen burada çalışan 2500 çalışanın geleceği ile ilgili bir program olması gerekiyor. Yeraltı madenciliğinde çalışan yarınlara çalışabilmek için insanların kafasında kuşku olmaması gerekiyor. İnsanların kafasında kuşku varsa yeraltı madenciliğinde kazalara, iki kat daha açıktır.
Yaklaşık 5 yıldır firma bence serumla besleniyor. Büyüklerimizden artık bu serum tedavisini bırakmasını ve hangi tedaviye başlayacaksa onu yapmasını istiyoruz. Bu serum tedavisi ile gidilecek bir iş değil. Bu ayı kurtar, öbür ay ne olacak kaygısı asla 2500 çalışanın kafasında olmaması gerekiyor. Sendika olarak biz işçi boyutundayız. Bu 2500 arkadaşımızın hakları gelecekleri daha önceki kıdem tazminatını alamayan arkadaşların kıdem tazminatları, gibi sorularına artık cevap istiyoruz. Bunlar çok büyük Mevlalar değil. Soma hala ayda 1milyon 200 bin tonun üzerinde kömür üretmeye devam eden, yıllık TKİ’nin %60 kömürünü üretmeye devam eden bir yer.Burada yaşanan faciadan sonra buranın yaralarının sarılmaya başlandığını biliyoruz. Fakat çalışan arkadaşlarımızın gelecek kaygısının ortadan kalkması istiyoruz” dedi.
Soma kömürleri çalışma sahası içerisinde konuşma yapan Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, “4,5 yıldır hepimizin kafasında sorular var. Ne olduk, ne olacağız Bu ay maaşımız ödenecek mi? Yeni bir saha verilecek mi? Tazminatlarımız ne olacak? Kömür alabilecek miyiz? Biz bu sorulara hep birlikte üretici arkadaşlarımızla el ele vererek siyasetçilerimizle birlikte bugünlere kadar geldik. Bir sıkıntının arifesinde gibi görünüyoruz. Biz bu sorunu aşmak için gene el ele verirsek, birlikte hareket edersek, biz bu sorunu çözeriz. Fakat bu sorunu sendika olarak biz üstlenirsek, yapamayız. Gücümüz yetmez. Bu işin içerisinde siyaset olmalı, belediye olmalı, Enerji Bakanlığı olmalı. Siz iş arkadaşlarımız olmalısınız. Sizler bizimleyseniz birlikte olduğumuz sürece bu sorun çözülür. Hep birlikteysek, bu sorunu çözmek çok kolay olur. Fakat ayrı ayrı kulvarlarda olursak, herkes kendi başının çaresine düşerse, herkes kendi işini kendi metoduyla çözmeye kalkarsa, bu sorunun içinden çıkılmaz bir hale gelir” dedi.
AK Parti Manisa milletvekili Mehmet Ali Özkan, “Soma’da dört buçuk yıldır yaşadığımız bir sıkıntı var. Soma’da 13 Mayıs 2014’de yaşadığımız maden faciasından sonra bize sıkıntılı bir süreç yaşattı. Sonrada bence bu sorunların bir kısmı çözüldü. Ama bu ışıklardaki ocakla bir takım sorunlar var. Üretimin yetersizliği, Şirketin maden kazasından sonraki süreçte maddi sıkıntı. Ama bu süreçte şunu hepimiz kabul etmeliyiz ki, Devlet bu arkadaşlarımızın ve sizlerin yanında oldu. 4, buçuk yıldır burada üretimin devam etmesi ve işçi arkadaşlarımız işlerine devam etmeleri, işsiz kalmamaları evine ekmek götürmeleri noktasında Türkiye Kömür İşletmeleri olsun, Enerji Bakanlığı olsun, siyaset ,sendika ,belediyemiz, ilçe teşkilatları sürekli birlikte hareket etmenin gayretinde olduk. Biz politik davranmadık. Sendika arkadaşlarımız kendi hesaplarıyla davranmadılar. İşçi arkadaşlarımız da bu işletme yürüsün çalışsın, burada üretim olsun, burada bizler çalışalım, paramızı alalım, evimize ekmek götürelim derdindeler.
Son günlerde bir takım duyumlar almaya başladık. Sosyal medya üzerinden bir takım dedikodular yayılmaya çalışıyor. işte 1 ay sonra maden ocağı kapanacak. Devlet buraya el koyacak işçiler çıkartılacak. vs.. Bunları açıklıyorum. Bunların tamamı yalan, dolan, hile hurda. Ben 24 Haziran’da seçildim. Bu konuları defalarca arkadaşlarımızla sendikalarla, istişare ettik. TKİ Genel Müdürü Soma’ya geldi. Bu konuyu görüştük. Sayın bakanımız da bu konuları görüştük. Şunu net olarak ifade edebiliriz. Bizim iki derdimiz var. Bir işçi arkadaşlarımız mağdur edilmemesi, Burada bu çalışmanın devam etmesi, işsiz kalmaları, İkincisi ise bu yer altındaki kömürün değeri. Bu kömürün ekonomiye kazandırılması. Bunun dışında başka bir şeye itibar etmeyin. Bu sorunları kesin olarak çözmenin gayretleri içerisindeyiz. Uzak olmayan kısa zamanlarda bunun neticesini alacağız. Bu işin içerisinde destek olma manasında Soma’da faaliyet gösteren diğer madenlerimiz yöneticileri işletmecileri de var. O arkadaşlarımız da buradaki sorunları devamlı istişare ediyorlar. Lütfen bunların dışında hiçbir söze itibar etmeyin. Birileri buradan kendi hesaplarına rant elde etmenin peşinde. Bu konuyu ekonomik anlamda söylemiyorum. İnşallah sendikamız siyasetçimiz, toplumumuz hükümetimiz Devletimizin elbirliğiyle bunlara bu fırsatı vermemeliyiz. Sizlerin bu ay maaş alır mıyız. Hadi bu ayı kurtardık öbür ay nasıl olacak gibi endişeleriniz olmasın. Buralarda sıkıntı olduğunda Devletimiz olarak, T. K. İ müdahale ediyor. Bu açığı kapatıyor. Bizler sizlerin her zaman yanınızda olacağız” dedi
Maden işçileri, “Geçmişten bu yana Soma kömürleri Soma’nın en büyük şirketleri ,önde gelen en büyük sosyal aktiviteleri sunan bir şirketimizdi. Kaza olana denk. Kaza olduktan sonra Soma kömürlerini dışlama, Soma kömürleri istememe, Soma kömürlerinden uzak durma sorunları ortaya çıktığı gibi görünüyor. Kazadan sonra bize verilen destek apaçık ortada. Bizleri mağdur etmemeye çalıştılar. Şirketimizin zor durumda olduğunu, buradaki yöneticilerimiz haricinde işçilerin hepsi biliyor. Peki bizim şu anda 2 aylık bir çalışma süremiz kaldı. 2 aya kadar bu şirketin sözleşmesi bittiğinde bizim şu an hazırlık yapabildiğimiz hiçbir yer yok, verilen bir maden sahası yok. Olan ocağımız bu. 2 ay sonra biz ne yapacağız” dediler.
Milletvekili Özkan, işçilere gerekli görüşmeleri yaptıklarını belirterek, “buranın kapanması diye bir şey yok. Devam edin. Sizler rahat olun” dedi.
The post Özkan, işçilerle bir araya geldi appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz