İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Şanlıurfa’da liseli bir öğrenci Soma faciasını çizdi
  • Ana Sayfa » Yaşam
  • 21 Mayıs 2014 - 22:11:43
Şanlıurfa’da liseli bir öğrenci Soma faciasını çizdi

Şanlıurfa’da lise öğrencisi Şeyma Demir, Zonguldaklı madenci kızı Nihal Acar’ın yaptığı resimden ilham alarak, Soma’daki faciayı çizdi.

Şanlıurfa’da kız meslek lisesi 9. sınıfta okuyan Şeyma Demir, Zonguldak’ta babası madende çalışan Erdemir Anadolu Lisesi öğrencisi Nihal Acar’ın yaptığı resimden ilham alarak, Soma’da meydana gelen maden kazasını çizdi.

GENÇLİK SERGİSİNE ALINDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan resim kursunda eğitim gören Demir, resimde kafasında bareti bulunan madencinin kolunu alttan yanan kömüre yaslayarak, eşi ve çocuklarına baktığı anı tasvir etti. Demir, resmi tamamladıktan sonra kurs eğitmenlerine gösterdi. Kurs hocaları tarafından çok beğenilen resim, 19 Mayıs tarihinde açılan 19 Mayıs Gençlik Sergisi’ne alındı. Demir’in sergilenen resmi Atatürk, 19 Mayıs ve yöresel temaların yer aldığı kara kalem, yağlı boya ve çeşitli tekniklerle yapılan 50 tablo arasında büyük ilgi görüyor.

”O MADENCİLERİN ARASINDA BENİM DE BABAM OLABİLİR”

Yaklaşık 15 dakikada resmi çizdiğini anlatan Demir, “Televizyonda görmüştüm. Bir madencinin çocuğu, resim yapmış. Onu gördüm. Soma’daki yaşanan facianın üzüntüsünü de kendimde hissettim. ‘O madencilerin arasında benim de babam olabilir’ diye düşündüm. Ölen madencilerin ailelerini ne kadar üzüldüğünü gözümde canlandırdım. Böyle bir resim ortaya çıktı. Bu resim Soma için ne kadar üzüldüğümüzü bir nebze olsun gösterebilir. Biz ne kadar üzülsek de olan ailelerine oluyor tabi. Bu resimle bugünkü üzüntünün unutulmamasını istedim” dedi.

Demir, sergide normalde 19 Mayıs temalı resimlerin yer aldığını ve öğretmenlerinin çok beğendiği için Soma’yla ilgili olan çalışmasının da sergilendiğini sözlerine ekledi. Demir’in kurs öğretmenleri ve diğer kursiyerler de çok beğendikleri resmin dikkat çektiğini kaydetti.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz