İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Soma’da Gaziler Günü
Soma’da Gaziler Günü

Gaziler Günü dolayısı ile Soma’da 19 Eylül Gaziler Günü programı düzenlendi. Cengiz Topel Meydanında başlayan program Şehitlik ziyareti ile devam etti. 19 Eylül Gaziler Günü olması nedeni ile Soma’da Gaziler Günü programı düzenlendi. Kutlama Programına Kaymakam Ahmet Altıntaş’ın yanı sıra protokol mensupları katıldı. Kaymakamlık, belediye Başkanlığı, Türkiye Muharip gaziler Derneği Soma Şubesi ve Türkiye Gaziler […]

Gaziler Günü dolayısı ile Soma’da 19 Eylül Gaziler Günü programı düzenlendi. Cengiz Topel Meydanında başlayan program Şehitlik ziyareti ile devam etti.

19 Eylül Gaziler Günü olması nedeni ile Soma’da Gaziler Günü programı düzenlendi. Kutlama Programına Kaymakam Ahmet Altıntaş’ın yanı sıra protokol mensupları katıldı. Kaymakamlık, belediye Başkanlığı, Türkiye Muharip gaziler Derneği Soma Şubesi ve Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Soma Temsilciliği tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan programda Günün anlamına ilişkin konuşma Türkiye Muharip Gaziler Derneği başkanı Gazi Tuncay Afacan tarafından
Afacan konuşmasına şu sözlerle devam etti;
’19 Eylül Gaziler Günü, aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında, canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin, şeref kahramanlık günüdür. Gaziler Günü’nü kutlamanın guırur ve heyecanı içindeyiz.
100 sene önce, haçlı ordusu hüviyetine bürünen emperyalist küresel güçler, Türk’ün Anadolu’daki varlığına son vermek üzere, topraklarımızı dört bir yandan işgal ettiler. Ülkemizi parçalamaya yönelik sevr anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmeye çalıştılar ve bu maksatla Yunan ordusunu Anadolu’ya sürdüler.
Anadolu içlerine doğru ilerleyen Yunan Ordusu 13 Eylül 1921’de başkomutan Mustafa Kemal’in komutasında kahraman Türk Ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesinde hezimete uğratılmıştır. Çareyi savaş meydanlarında kaçmakta bulan Yunan Ordusu bir sene sonra Dumulupınar’da tekrar aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atılmıştır.
Sakarya Meydan muharebesi Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi, sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr Anlaşması gerçekleşecekti. Bu durumda Anadolu’da Türklerin varlığından söz edilmeyecekti. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları böyle bir tabloyu Türk Milletine yaşatmadılar.
Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde yürütülen hürriyet ve bağımsızlık mücadelesi kıvılcımdan alev topuna dönüşerek zafere ulaşmıştır.
TBMM’si, bu zaferin anısına, 19 Eylül 1921 tarihinde, Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer Baş komutanı Mustafa Kemal’e, Türk milleti adına ‘mareşal’ rütbesi ve ‘Gazi’ ünvanı tevcih etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, millet tarafından GAZİ ünvanı verilen ilk askerdir.
Kahraman gaziler ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun. Sizler, en Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız’dedi.
Program Soma Belediye Mezarlığında şehitlerimiz için dua okunmasının ardından SEAŞ Sosyal tesislerinde katılanlara ikram verilmesi ile son buldu.
The post Soma’da Gaziler Günü appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz