İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Soma’yı bekleyen tehlike
Soma’yı bekleyen tehlike

Soma Kaymakamlığı önderliğinde yapılan muhtarlar toplantısında Mahallelerin sorunları masaya yatırıldı. Adnan Menderes Caddesi, Isıtma Sistemi gibi konuların ele alındığı toplantıda Darkale Deresinin tehlike sinyalleri verdiği dile getirildi. Mütevelli Heyeti seçildi Soma Kaymakamlığı önderliğinde Belediye Başkanı Ali Tulup, tüm Kamu kurum ve kuruluşları daire amirleri, mahalle muhtarlarının katılımı ile yapılan toplantıda Mütevekki Heyeti seçimi gerçekleştirildi. Kapalı […]

Soma Kaymakamlığı önderliğinde yapılan muhtarlar toplantısında Mahallelerin sorunları masaya yatırıldı. Adnan Menderes Caddesi, Isıtma Sistemi gibi konuların ele alındığı toplantıda Darkale Deresinin tehlike sinyalleri verdiği dile getirildi.

Mütevelli Heyeti seçildi
Soma Kaymakamlığı önderliğinde Belediye Başkanı Ali Tulup, tüm Kamu kurum ve kuruluşları daire amirleri, mahalle muhtarlarının katılımı ile yapılan toplantıda Mütevekki Heyeti seçimi gerçekleştirildi.
Kapalı zarf usulü yapılan Mütevelli heyeti seçimlerine Beyce muhtarı Osman Durmaz 62 oy, Karacakaş Muhtarı Bahattin Yılmaz 29 oy ile seçilirken, yedek üyeliklere isen21 oy ile Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Necmi Varol, 14 oy ile Nihat Danışman Mahalle muhtarı 2020 yılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli heyetinde yer aldı.
‘Muhtarlar sabretsin’
Devam eden toplantı öncesinde söz alan Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinatörü Can Doğan Cansever ‘ Muhtarlarmız yolları soracaklar. Onlar sormadan önce biz bu konuda açıklama yapalım. 2020 yılı için 51 km. yol kaplama çalışması yapılacak. Ancak bu kış temelleri çekecek. Temel çekiminden sonra toz gibi sorunlar olacak. Muhtarlarımıza biraz fazla iş düşüyor. Asfalt sezonu olmadığı için Haziran 15’inden sonra asfalt başlayacak. O zamana kadar sabretmelerini talep edeceğiz.’ dedi.
‘Cenkyeri yine susuz’
Cenkyeri’nde büyükşehir sıfır durumda diyen Mahalle Muhtarı Arif İnan ‘Cenkyerinin su sorununun henüz çözüme kavuşmadı. Duraklar yenilenmedi. Sular her gün patlama yapıyor. Cenaze namazının kılınacağı yer kapanacaktı orası da olmadı. Hiçbir hizmet yok. Büyükşehir sıfır durumda’dedi.
Cansever ‘ En son yapılan sondaj çalışması 1 hafta önce sonuçlandı. Sonuç olumsuz. Yeni sondaj vurarak bu sorunu kışın çözüp yaz ayına bu sorun ile karşılaşmak istemiyoruz. 5 yıldan beri bu ciddi bir sıkıntı oldu. Hacıyusuf mahallesinden hat çekmek istedik ama yetersiz geliyor. 2020 yılında yeni bir sondaj yapılacak. Cenkyeri’nin kaynak suyu seviyesi aşağı düştü. Avdan’da da bu surun var. Ancak bunu Turgutalp’ten çözdük. Avdan yukarı mahalle ve aşağısı komple Turgutalp’ten besleniyor. Cenkyeri’nde mevcut su kuyularında en alt seviyeye çektik. Boruları 200 metre seviyesine indirdik. Bu yazı zor geçirdik. Yeni sondaj talebinde bulunduk’dedi.
‘Darkale Deresi temizlenmeli’
Darkale Mahallesi muhtarı Önder Uysal Darkale deresine atılan atıklar ile derenin tamamen tıkandığını ifade etti. Soma’nın 7 mahallesinin ortak sorununun Darkale deresinin temizlenmesi olduğunu dile getiren Namazgah Mahalle Muhtarı Necdet Akbulut 1983 yılında yaşanan sel felaketini hatırlattı. Akbulut ‘Askerlik Şubesi altı ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğünün olduğu bölümde bulunan derenin içinin ne kadar dolu olduğu bilinmiyor. Dere üzerinde oturan vatandaşlardan bir tanesi 3 metrelik olan dereye mutfak giderini vermek için deliyor. Ancak 1 metre sonra tıkandığını bana ifade etti. 3 metrelik bir derenin 2 metresi dolu demek. Bu da yağışlarda büyük bir sorun demektir. Darkale deresine koltuk takımlarından, yatak odalarına kadar ne kadar pislik varsa atıldığını biliyoruz. Üzeri kapalı olan kısımların temizlikleri hiç yapılmadı. Burasının tıkanıklığının tesbit edilerek bir an önce önlem alınmalı. Yoksa bir felaket ile sonuçlanabilir’dedi.
Belediye Başkanı Ali Tulup, ‘Bakırçay deresinin ıslahı için gerekli görüşmeleri yapmıştık. Bu konu sürekli gündeme geliyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne bu konuyu bildirelim. Soma’nın geleceği için bu konuyu bir an önce çözelim’dedi.
‘Adnan Menderes Caddesi Yine kazılacak’
Adnan Menderes Caddesinin sorununu dile getiren Mahalle Muhtarı İsa Ata ‘Adnan Menderes Caddemiz için henüz bir gelişme yok. Gece gündüz demeden tüm mahalle sakinleri gelip şikayetlerini bildiriyorlar. 3 yılı aşkın süredir bir gelişme yok. Yağmurdan çamurdan kimse geçemiyor’dedi.
Söz alan Cansever ‘4 yıldan beri devam eden bir sıkıntı. Sıcak su, Temiz su, Pis su, Tedaş geçiyor. Altyapısı en yoğun olan yollarımızdan bir tanesi. 25 metre genişliğinde beton yol atılacak fakat, su kuyuların o taraftan girildiğinde sağ tarafta imarlı arsalar var, orada kanalizasyon bağlantıları olacağı için parsel bacaları atılması lazım. Sıcak su hattı oradan geçtiği için altından veya üstünden kanalizasyon hattı çekemeyeceğimiz için 1800 metre kazarak kanalizasyon, yağmur suyu hattı atılıp parsel baca bağlantıları yapılarak beton yol atılacak. Kanalizayon hattı ihalesi de ayın 12’sinde yapılacak’dedi.
‘Doğalgaz Soma’ya Gelmeyecek’
Cuma Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kütük ‘Bölge Isıtma Sistemi bizim mahallemize gelmedi. Vatandaşlar bize Bölge Isıtma Sistemi gelmeyecek ise Doğalgaz gelsin’ diye talepte bulunuyorlar’dedi.
Soma Koordinatörü Can Doğan Cansever ‘ Doğalgaz Soma’ya gelmeyecek. Termik Santralimizle 270 megavat sıcak su verme ile ilgili bir sözleşme var. 12 bin abone ile 36 bin kişiyi ısıtıyoruz. İnönü, Namazgah ve Hamidiye Mahalleleri ile ilgili bir projemiz var. Daha az yatırım ile daha çok kişiyi nasıl ısıtabiliriz diye bir çalışma yapıldı. Bununla ilgili bir kaç yer için kredi başvurusunda bulunuldu. Olumlu sonuç olursa, 3 mahallede çalışma yapılacak. Nüfus yoğunluğu fazla olan yerlerde çalışma yapılıp, buradan elde edilen bütçe ile nüfusu az olan yerlerde çalışmayı devam ettireceğiz. 40 bin konuttan bahsediyoruz. Cuma mahallesi dahil bütün mahallelerin projeleri çizili fakat ne zaman yapılacağı belli değil’dedi.
The post Soma’yı bekleyen tehlike appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz