Sosyal Mesafeye Dikkat!

Coronavirüs (Covid-19) karşı alınan en önemli tedbirlerden birisi de şüphesiz diğer kişilerle aramıza konulan en az 1,5 en fazla 4 metre olan ‘sosyal mesafe’ kuralı. Ancak özellikle banka önleri, PTT, Bankamatik ve Market sırasında bu kurala vatandaşların pek uymadığı gözlemleniyor.
‘Sağlığınız için sosyal mesafeyi koruyun’ yazan zemin çıkartmaları, kamu kurum ve kuruluşları ile bankaların önlerine yapıştırdı. Vatandaş hala ‘Sosyal Mesafe’ kuralına uymamaya devam ediyor. Özellikle Market önlerinde alışveriş indirim günlerinde yaşanan yığılmanın önüne bir türlü geçilemiyor. Polis anonslarını duyan vatandaşlar ise hiçbir tepki vermeden sosyal mesafe kuralına aldırış etmiyor. Yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri alması bekleniyor.
Pazarlar da ise bu kural neredeyse yok hükmünde. Uyarılara rağmen, bazı 20 yaş altı ve 65 yaş ve üstündekilerin vatandaşların evden çıkmayın uyarılarını dikkate almadıkları görülüyor. Yetkililerin ‘corona virüsüne karşı sosyal mesafeyi koruyun’ uyarılarına uymayan vatandaşlar PTT ve Banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Şube içerisine tek tek alınmasına rağmen sokaklar havanın sıcak olması ile birlikte sosyal mesafe kuralına uymayan insanlar ile dolup taşıyor.
Uzmanlar ise;Gençler ve çocuklar genellikle belirti göstermeden hastalığı taşıyabilir ve bulaştırabilir. Bu nedenle sosyal mesafeyi koruduğumuz açık alanlarda değil ama kapalı ortamlarda maske mutlaka takılmalı uyarılarını sürdürmeye devam ediyor.

The post Sosyal Mesafeye Dikkat! appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir