İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

‘Başında Soma olan her şeye hassasız’
‘Başında Soma olan her şeye hassasız’

Esnafların taleplerinin öncelikli olduğunu dile getiren Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan, TSO’nun son 6 ayını masaya yatırdı. Soma Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi göreve geldiği andan itibaren 6 aylık süreçte neler yaptıklarını tüm şeffaflığı ile basın mensupları ile paylaştı. Burslu sayısını 28’e çıkardı Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem […]

Esnafların taleplerinin öncelikli olduğunu dile getiren Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan, TSO’nun son 6 ayını masaya yatırdı.
Soma Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi göreve geldiği andan itibaren 6 aylık süreçte neler yaptıklarını tüm şeffaflığı ile basın mensupları ile paylaştı.
Burslu sayısını 28’e çıkardı
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan ‘ 2 Nisan’da yapılan seçimlerin ardından yoğun bir tempodan geçtik. Önceki yönetimden bize kalan projeler, uygulamaları gözden geçirdik. Fakat üyeler ile olan ilişkilerimizin oda bazında zayıflığı, daha önceden tesbit ettiğimiz kavramlardı. Bunları geliştirmeye çalıştık. Üyelerimize ziyaretler, yeni açılan işyerlerine hayırlı olsun ziyaretleri yaparak oda ile olan bağlantılarını daha net bir hale getirdik. Çeşitli kurumsal eğitimler yapıldı. Mesleki yeterlilik belgeleri ile ilgili galericilerin sınavları yapıldı. Yaklaşık 160 üyemize ulaşmış olduk. Fuarlarımız devam ediyor. İstanbul Yapı fuarına yoğun bir katılım ile yaklaşık 60-65 kişi ile katılım sağladık. Önümüzdeki ay ise Antalya’da bir fuar olacak. Yurtdışı fuarı gerçekleştirmek üzereydik ancak dövizdeki artıştan dolayı bunu iptal etmek zorunda kaldık. Programlar dahilinde yapmamız gereken odanın normal faaliyetleri dışında her sene TOBBB’nin de desteklediği gıda ve eğitim yardımlarını da gerçekleştirdik. 2000’e yakın gıda ve eğitim yardımlarını tamamladık. Daha önceki dönemde öğrenci bursları 5 kişiye kadar düşürmüşler biz bu sayısı 28’ye çıkardık. 23 kişi daha üzerine ekledik. Aylık 100 TL Üniversitede okuyan gençlerimize Ekim ile Haziran ayı içinde yardımda bulunuyoruz. 4 yıl boyunca bu yardımları yapıyoruz ancak başarı ortalamalarını ve ekonomik durumları bizler için önceliklidir.
‘Bütçemizi %20 arttırdık’
Soma Ticaret ve Sanayi Odasının bütçesini geçtiğimiz yıla oranla %20 arttırdıklarını belirten Doğan ‘Odamızın bütçesi diğer odalara bakıldığında daha kısıtlı. Nefes kredisi için bile diğer odalar 1 milyon TL bankalara aktardıklarını söylerken biz 150 bin TL para aktarmak için akla karayı seçtik. Sonuçta odalarımız kredi kullansın diye bu bizim için çok önemli. Kaynağımız kıt ancak gelecek dönem çeşitli faaliyetler ile bunları arttıracağız. Her sene sonu tahmini bütçe hazırlanıyor. Biz önümüzdeki seneye geçen yıl hazırlanan tahmini bütçenin %20 üzerine çıkacağız. Bu oda için çok güzel’dedi.
‘OSB’ye 43 bin TL aktardık’
Organize Sanayi Bölgesi’ne hissesi olmasına rağmen TSO’nun hiç para aktarmadığını dile getiren Başkan Doğan ‘Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde toplantımız oldu. İmar onayı geldi. Parselizasyon Belediyeye verildi. Bakanlığa gidip onayı gelecek. 2019 ortasında muhtemelen altyapı ihalesine çıkılacak. Para hazır. Ardından yatırımcılara ulaşılacak.
Organize Sanayi Bölgesine Soma Ticaret Odası hiçbir kaynak ayırmamış. Ayırma pozisyonu olmasına rağmen ayırmamış. OSB için %37’lik hisse odaya ait 2003 yılında giriş parası olarak 5 bin TL verilmiş. Sonra ise hiçbir aktarmada bulunulmamış. Biz OSB’ye kayıtsız kalmadık geçen hafta itibari ile 43 bin TL çok zorlandık ama aktardık. Oda tarihinde ilk oldu. Gönül isterki daha çok aktaralım çünkü OSB bana göre şehir için en önemli önceliği olması gerekir.’dedi.
‘Konkordato başvurusu yapan olabilir’
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan ‘Ekonomik girdap daha çok kamu krizi değil de özel sektör krizine benzediği için uzun süreceğe benziyor. 1 seneye yayılacak bir krize benziyor. Dövizin fırlaması ile birlikte bu borç döndürme yetisi iyice düştü. Borçların döndürülmemesinden dolayı şirketlerin çoğu konkordatoya giriyor. Geçen ay itibari ile 3 binin üzerindeydi Türkiye’de konkordato başvurusu yapan firmalar. Bizde şuana kadar yok ancak bir kaç tane önümüzdeki aylarda olacak. Net bir sayı söyleyemem ama başvuruları yapılacağa benziyor. Soma’da özellikle inşaat sektöründe uğraşan firmalarımız %80-85’i kredi ile bu işleri döndürmüşler. 3 aylık dönemlerde ödenen krediler ile çalışıyorlarmış. O dönemde %16-17 lerde olan faiz oranları, şimdilerde %38-39’lara tırmandığı için bunu döndürmekte zorlanıyorlar. Çoğu kişi dükkanını, evini, işini kaybetmekte olanlar var. Büyük bir sıkıntı var. Bakanlığın açıkladığı faiz indirimi ise bankalarda şuan itibari ile karşılık görmedi. Zor şartlardan geçiyoruz’dedi.
‘Başımızın belası Değirmen projesi’
Değirmen projesi ile ilgili açıklamada bulunan Doğan ‘ Değirmen projesi başımızın belası. Değirmen projesi geçen dönem arkadaşlarımızın belediye ile oturup protokol karşılığında kiralama yoluna gidilmiş hali. Yaklaşık 1700 metrekarelik bir alan söz konusu. Belediye ile bu arkadaşlar protokol yaparken yeşil alan olan yeri çay bahçesi olarak tanımlamışlar. Burası için TOBB’ne gidilmiş. TOBB Odalara hizmet binaları, konferans salonları içi inşaat maliyetine katılım sağlıyor. Haricinde hiçbir şeye katılmıyor. TOBB ile yapılan anlaşmada ise Konferans salonu olacağına dair protokol yapılıyor. Belediye ile yapılan protokolde çay bahçesi, TOBB ile yapılan protokolde ise Konferans salonu olarak geçiyor. 555 bin TL toplamda bir hibe protokolü imzalanıyor. Yarısı Kaba inşaat bittikten sonra diğer yarısı ise incelenme esasına dayalı geri kalanı verilecek. Beyanlar ile fiiliyat kesinlikle birbirini tutmayacak nitelikte. Seçimlerden sonra ilk Rıfat beyi ziyaret ettiğimizde bunu dile getirdik. Burada karışıklık var diye dile getirdik. Mimarlar geldi inceleme yapıldı. Buraya sadece 210 bin verebiliriz. Kaba inşaat bittiği için protokolde olduğunu varsayalım 210 bin verelim ama bittikten sonra gerçek ortaya çıktıktan sonra biz başka para vermeyiz denildi. Protokolde ayrıca Soma TSO, 5 sene boyunca TOBB’nden hiçbir şekilde yardımda bulunamaz’da imzalanmış. Bizde 210 bin için koşturmayalım Mecliste bu protokolü iptal ettik. Biz bu hibeyi istemiyoruz, Biz daha büyük bir proje ile ilgili sizlere gelmek istiyoruz’dedik. Böyle olunca 5 senemizi blokaj altına almadık. Belediye ile görüşerek bu projeyi bizden alın dedik. Buraya 310 bin TL para harcanmış. Bize ya bu parayı ödeyin sözleşmeyi fesh edelim. Yada Soma’ya yakışır 4-5 katlı hizmet binası yaptırmak istiyoruz. Hazır diğer protokol iptal edilmişken, Rıfat beyle, 200 bin için değil, 2 milyon için bunun pazarlık yapalım. İlerleyen günlerde netleşecek. Güzel bir yerde kiralık değil, tapusunu istediğimiz Bin metreye yakın bir yeri sizlerle paylaşacağız. Çok güzel bir hizmet binası yaptırmak istiyoruz. Değirmen projesi için arkadaşlar 435 bin TL’lik kredi çekmişler. Aylık geri ödemesi 15 bin TL’yi buluyor. Deli saçması işler bunlar. Odanızda zaten bütçe yok, üzerine kredi çekmişsiniz ve bu yeri bu para ile bitiremezsiniz birşeye benzemesi için bir okadar daha para harcamanız gerekiyor. Sonuçta ticaret yapıyoruz alt alta yazdığınızda zaten böyle bir projeye girilemeyeceği belli. Hiçbir fizibilite yapılmadan Balık Halinin restorasyonuna girilmiş, Anıtlar yüksek kuruluna teminat mektubu veriliyor bakılıyor, rakamlar yüksek vazgeçiliyor’dedi.
‘Eski yönetime Rücu edeceğiz’
Ben seninle çalışmak istemiyorum şeklinde ifadeler ile oda çalışanlarının işine son verildiğini belirten Başkan Doğan ‘Odamızda eski çalışanlar ile yolları ayrılıyor. İlhami arkadaşımız vardı. İlhami arkadaşımız işten çıkarılmayı kabul etmeyip mahkemeye vermiş. Mahkemeyi kazandı. Takriben 185 bin TL gibi bir rakamlar söz konusu. Geçen yönetim 50 bin tazminat için bankaya yatırmış. Oda 130 bin TL ekstra tazminat ödeyecek. Nasıl bir zihniyet ile bu şekilde hareket edilmiş anlamış değiliz. Af çıktığında bizler gece gündüz çalıştık ve 210 kişiyi af’dan yararlandırdık. Odanın taksitli post makinası bile yoktu. %20’lere bu şekilde çıkıldı. İlhami kardeşimizin olayı ile ilgili avukat ile görüşüldü. Usul hatası varsa, biz bunu eski yönetime rücu edeceğiz. Burası benim şahsi işletmem değil. Soma Ticaret ve Sanayi Odası zarara uğratılmışsa, kimse kusura bakmasın usul hatası varsa kendilerine rücu edilecektir. 130 milyar 1300- 1500 üyenin parasıdır. Kimse kolay kolay çarçur edemez’dedi.
‘Esnaflarımızın talepleri 1. sıramızda’
Üyelerin istek ve taleplerine her zaman öncelik verdiklerini ifade eden Doğan ‘Esnaflar ile dolaşırken çeşitli talepler alıyoruz. Üyelerimizin taleplerini sıraladık. Hizmet binamız önemli ancak üyelerimiz Soma kömürlerinin alacaklarını dile getirdiler. Bu zaten kanayan yaramız. Bununla ilgili çalışma yapacağız. Önce vekilimiz ardından Bakanlık ile randevu talep edeceğiz. Rıfat bey’e durumu ilettik. Kendisi bu dosyayı bekliyor.
Soma’da bulunan Sanayi kuruluşları ve firmaların mal alımında Somalı esnafa öncelik verilmesi konusununda bize ciddi talepler geliyor. %50’si Soma’dan almak yerine dışarıyı tercih ediyorlar. Bu konuda Esnaflarımızın bizlere talepleri yüksek. Firmalar ile çalışmalar yapacağız.
Firmaların taşeronları ile ilgili problemler var. Bu vardı ama firmalar çoğaldıkça taşeronlarda çoğalıyor. Ana firmalar merkezden taşeronların arkasında durmadığndan dolayı Mal verdiğiniz andan itibaren taşeron da gitti mi paranız gidiyor. Şuan tek yapabileceğimiz teminat istememiz. Ancak orta ölçekli olduğumuz için bu sıkıntılar var. Mal alımında daha hassas oluması ve taşeronlar ile ilgili irtibata geçilmesini istiyoruz.
Odayı devraldığımızda 1120 faal üyemiz ve 461 askıda üyemiz vardı. Şuan 1196 faal üyemiz ve 63 üyemizi askıdan indirdik ve 398 askıda üyemiz var. 63 kişinin askıdan inmesi çok ciddi bir orandır. Esnaflar ile birebir ilişkiniz iyi olursa size geri dönüşü rahatlıkla yapabiliyorlar. Biz başında Soma olan herşeye hassasız’ dedi.
The post ‘Başında Soma olan her şeye hassasız’ appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz