İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Başörtülü aday: Adaylığım Avrupa için sınav
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 21 Mayıs 2014 - 21:59:37
Başörtülü aday: Adaylığım Avrupa için sınav

Slovenya’da, 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için aday olan başörtülü Boşnak Müslüman Faila Paşiç Bişiç, konuştu. A

Ayhan Demir’in röportajı

vrupa Birliği’ndeki tüm Müslüman halklar adına aday olduğunu ifade eden ve bugüne kadar AP’de hiç başörtülü Müslüman temsilci olmadığını hatırlatan Bişiç, “AP’ye aday olmam AB için de bir sınav olacak. Verilen hakların sadece sözde olup olmadığını da anlamamıza yarayacak. Eğer Avrupa hâlâ hazır değilse, bu onların zayıflığını gösterir” dedi.

– Avrupa Parlamentosu üyeliği için aday olma fikrine nasıl vardınız?

– Adaylığım, şahsi sebeplerden dolayı değil. Ben Avrupa Birliği’ndeki tüm Müslüman halklar ve kadınlar adına aday oldum. Avrupa’nın yerli halkı olan Müslümanların problemleri, Müslümanlar olmadan, Avrupa kurumlarında konuşulamaz.

VERİLEN HAKLARIN SÖZDE OLUP OLMADIĞINI ANLAYACAĞIZ

– AP’ye aday olan başörtülü Müslüman olmak nasıl bir duygu?

– İlk başörtülü Müslüman aday olmanın gururu ile birlikte sorumluluğunu da hissediyorum. Seçim kampanyamız bile başlı başına bir meydan okumadır. Bugüne kadar Avrupa Parlamentosunda başörtülü Müslüman temsilci olmadı. AP’ye aday olmam AB için de bir sınav olacak. Verilen hakların sadece sözde olup olmadığını da anlamamıza yarayacak. Eğer Avrupa hâlâ hazır değilse, bu onların zayıflığını gösterir.

Belki birçoklarımız, adaylığın ne kadar büyük bir başarı olduğunun farkında değiller. Avrupa’da ilk başörtülü belediye başkanı olan Bosna Hersek’in Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç, bu göreve seçilmekle önemli bir adım attı. Eğer seçilirsem, bu misyona önemli bir katkı da ben sağlamış olacağım.

AVRUPA MÜSLÜMANLARI ÇOK PASİF DAVRANIYOR

– Avrupa’daki Müslümanların durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Avrupa’daki Müslümanların bugün içerisinde bulundukları sosyal, kültürel ve toplumsal durumdan, büyük oranda, kendilerinin sorumlu olduklarına inanıyorum. Maalesef Avrupa Müslümanları, pasif seçmen sınıfına giriyor. Kendimizle ilgili kararların alındığı günlerde, biz piknik yapmayı tercih ediyorsak, şikayet etme hakkımız olamaz.

İNŞALLAH BOSNA VE TÜRKİYE BİR DAHA BÖYLE ACI YAŞAMAZ

– Son olarak neler söylemek istersiniz?

– Sel ve su baskınları ile mücadele eden Bosna Hersek halkına ve maden kazasında 300’den fazla insanını kaybeden Türkiye halkına üzüntü ve taziyelerimi bildiriyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerinin başı sağ olsun. Umarım ne Bosna Hersek ne de Türkiye, bir daha böyle acılar yaşamaz.

Kaynak: YENİ AKİT

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz