İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Buruk hasat
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 21 Mayıs 2014 - 22:08:46
Buruk hasat

Çukurova’da kuraklık nedeniyle buğday hasadı kuraklık nedeniyle buruk başladı.

Türkiye’nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Çukurova yöresinde, buğday hasadı kuraklık nedeniyle “buruk” başladı.

Geniş tarım arazilerine sahip Ceyhan ilçesinde buğday hasadı, ürün yeterince gelişmediği için geçen yıllardan 2-3 hafta daha erkene alındı.

Ceyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Kenan Balki, bölgede buğday hasadının başladığını ancak olumsuz iklim koşulları nedeniyle bunun sevincini yaşayamadıklarını belirtti.

Bölgede 1,5 milyon dekar alanda buğday üretimi yapıldığını bildiren Balki, kuraklık nedeniyle düşen verimin, çiftçileri hüsrana uğrattığını ifade etti.

Bu yıl bölge genelinde buğdayda yüzde 50-60 verim kaybı olduğunu vurgulayan Balki, şöyle konuştu:

”Bu yıl yaşanan kuraklık, fırtına ve don olaylarından dolayı buğdaylar tane ve boy vermedi. Her yıl haziran ayının ilk haftasında başlanılan hasada maalesef erken başlamak zorunda kaldık. Ceyhan’da 1 milyon 176 bin dekar tarım arazisi varken bunun yaklaşık 350 bin dekarında buğday üretimi yapılmaktadır. Yörenin bazı bölgelerinde verim kaybı yüzde 100’e yaklaştı. Çiftçilerimiz tane vermeyen buğdayları silajlık hayvan yemi yapmak zorunda kaldı.”

Balki, kuraklıktan zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesini istediklerini kaydetti.

İlçede 300 dönümlük tarlasında buğday hasadı yapan Ramazan Üstündağ da 50 yıllık çiftçi olduğunu ve böyle bir kuraklığı ilk defa yaşadıklarını anlattı.

Dekar başına 100-150 kilogram ürün alabildiklerini aktaran Üstündağ, “Yağmur yağmaması ve sulama imkanımız olmadığı için buğdayımız bu yıl para etmeyecek. Biçilen buğdaylar mazot parasını dahi karşılamaz. Buğdayı nasıl satacağımızı bile kara kara düşünür olduk. Ceyhan veya Seyhan nehirlerinden çiftçilere sulama imkanı sağlanmalı. Bu nehirlerimiz boşa akıyor, bari çiftçilerimiz faydalansın. Allah çiftçinin yardımcısı olsun” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz