Küresel piyasalar yeni haftada verilere odaklandı

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının ardından yön arayışına girerken, bu hafta açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, cuma günü Jackson Hole toplantısındaki konuşmasında iş gücü piyasasında devam eden güçlü performans ile enflasyon görünümü ışığında faiz artırma zemininin güçlendiğini belirtti. Faiz artırımı ile ilgili “şahin” olarak nitelendirilebilecek açıklamalarına karşın Yellen’ın gelecekte yeni parasal genişleme adımlarının gündeme gelebileceği sözleri yatırımcılarda kafa karışıklığına neden oldu.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise Yellen’ın son açıklamalarının yıl bitmeden iki kez faiz artırılması ihtimaliyle uyumlu olduğunu söyledi. Bu gelişmelere bağlı olarak dolar endeksi hızlı bir şekilde yükselişe geçerek, cuma gününü yüzde 0,84 artışla 95,57’den tamamladı.

Geçen haftanın son işlem gününde Dow Jones endeksi yüzde 0,29 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,16 değer kaybederken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,13 yükseldi.

Analistler, bu hafta başta tarım dışı istihdam olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin piyasalarda volatiliteyi artırabileceğini ve pay piyasaların dalgalı bir görünüm ortaya koyabileceğini ifade ediyor.

Bugün Asya piyasalarında petrol ve altın fiyatları da dolardaki yükselişin etkisiyle düşüş eğiliminde hareket ediyor. Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda’nın yeni parasal genişlemeye yönelik söylemlerinin ardından dolar/yen paritesi Yellen sonrası başlayan yükselişini devam ettirirken, Nikkei 225 endeksi de buna bağlı olarak yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izliyor.

Yurt içinde, dolar endeksine bağlı olarak değer kazanan dolar/TL’nin yükselişinin 2,95 seviyeleri ile sınırlı kalması dikkati çekiyor. Cuma günü yüzde 0,75 yükselerek 2,9585’e çıkan dolar/TL bugün bankalararası piyasada 2,9530 seviyelerinde dengelendi. Analistler, cuma gününü 77.120 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinin 76.300 seviyesinin destek, 77.500 ve 78.400 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu dile getiriyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ağustos ayı ekonomik güven endeksi

15.30 ABD, temmuz ayı kişisel gelir ve harcamalar

17.30 ABD, ağustos ayı Dallas Fed imalat aktivite endeksi

AA

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir