İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Küresel piyasalarda kar satışları etkili oluyor
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 21 Mayıs 2014 - 22:08:35
Küresel piyasalarda kar satışları etkili oluyor

Pozitif görünümünü devam ettirmeye çalışan küresel piyasalar, dün düşüş yaşandı.

Global olarak veri takviminin zayıf olduğu haftanın ilk yarsında, pozitif görünümünü devam ettirmeye çalışan küresel hisse senedi piyasaları, dün etkili olan kar satışları ile düşüş kaydetti.

ABD’de haftanın ilk iki gününde tarihinin en yüksek seviye ve kapanış rekorlarını kıran hisse senedi piyasaları, dün kar satışlarının etkisini artırmasıyla günü düşüşle tamamladı.Dow Jones endeksi dün yüzde 0,61 değer kaybederek günü 16.614 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,47, Nasdaq endeksi yüzde 0,72 değer kaybetti. Bugün ABD’de nisan ayı sanayi üretimi ve TÜFE verisinin açıklanacağını belirten analistler, veri trafiğinin yön üzerinde belirleyici olmasını bekliyor.

Avrupa tarafında da hisse senedi piyasalarında çok güçlü olmasa da kar satışları dikkati çekerken, avro/dolar paritesi yatay bir seyir izledi. Avro/dolar paritesi geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin haziran ayı toplantısında para politikasını gevşetmek için adım atabileceklerini açıklamasından sonra başlayan sert düşüşünü dün sonlandırarak, 1,37 seviyesinin hemen üzerinde dengelendi. Dün Almanya ve İngiltere’de borsalar yatay bir seyir izlerken, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,25 yükseldi, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 değer kaybetti.

Yurt içinde faizler yatay bir seyir izlerken, döviz kurlarındaki çok güçlü olmasa da yükseliş eğilimi dikkati çekti. Dolar/TL gün içinde kısa vadeli direnç seviyesini aşarak 2,08’in üzerini test ettikten sonra küresel piyasalarda doların değer kaybetmesinin etkisiyle tekrar düşüşe geçti ve günü 2,07’nin hemen üzerinde tamamladı. BIST 100 endeksi ise üst üste 4 gün denediği ve üzerinde kapanış yapamadığı 76.000 seviyesini dünkü kapanışla aşmış oldu. Teknik olarak pozitif görünümü bugüne taşıması beklenen kapanışın, küresel piyasalardaki düşüşlerin etkisi ile ortadan kalkabileceğini tahmin eden analistler, 74.500 seviyesinin ana destek, 77.000 seviyesinin ise güçlü direnç olarak izlenmeye devam edileceğini kaydediyor.

PİYASALARIN BUGÜN TAKİP EDECEĞİ VERİLER

10.00 Türkiye, şubat ayı işsizlik oranı
11.00 Türkiye, merkezi yönetim bütçe dengesi
12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı TÜFE
12.00 Avro Bölgesi, 1. Çeyrek GSYH
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
15.30 ABD, nisan ayı TÜFE
15.30 ABD, Empire States imalat sanayi endeksi
16.15 ABD, nisan ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı
17.00 ABD, Philadelphia FED endeksi

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz