İslam aleminde bayram sevinci

İslam aleminde bayram sevinci

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Hindistan’da kaçan ineği yakalama çalışması

Q8 yüzünü gösterdi

Q8 yüzünü gösterdi

Dolarda düşüş sürüyor

Dolarda düşüş sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni kredi paketi

Şevket Şahin güven tazeledi
Şevket Şahin güven tazeledi

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi 2. Olağan genel Kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Eğitim ve Toplantı Salonunda yapılan genel kurula tek liste ile gidildi. Şevket Şahin Başkanlığındaki Yönetim Kurulu güven tazeledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını Sendika Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay yaptı. Genel Kurula Ak Parti Manisa […]

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi 2. Olağan genel Kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Eğitim ve Toplantı Salonunda yapılan genel kurula tek liste ile gidildi. Şevket Şahin Başkanlığındaki Yönetim Kurulu güven tazeledi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını Sendika Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay yaptı.
Genel Kurula Ak Parti Manisa Milletvekili M. Ali Özkan, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Sendika Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Genel Toplu İş Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, Ak Parti Soma İlçe Başkanı M. Ali Aksoy, Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır ve Yönetim Kurulu, Sendika Soma 2 Nolu Şube Başkanı Erol Kasap ve Yönetim Kurulu, Sendika Ege Bölgesi 1 Nolu Şube Başkanı M.Ali Çakır ve Yönetim Kurulu, seçime giren Soma Şube Başkanı Şevket Şahin ve yönetim kurulu ve delegeler katıldı.
Genel Kurulda konuşma yapan Şevket Şahin, “13 Mayıs 2014 yılında kaybettiğimiz 301 Maden şehidimiz başta olmak üzere, bugüne kadar Soma’da ve ülkemizin beldelerinde maden şehitlerimizi ve bu vatan uğruna şahadet şerbetini içmiş tün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
3 yıl göz açıp kapayana kadar geçti. İnşallah bir 4 yıl daha görevimizin başındayız. İlk Genel Kurulumuzu oluşturan delegenin tamamını kazanarak gelmiştik. Fakat bu delege seçimimiz biraz farklıydı. O zaman kişisel oylar ön plandaydı. Ama bu seçimde daha çok 3 yıllık hizmet ve çalışmalarımız ön planda değerlendirildi. Bizi sevenlere bize güvenenlere, bizimle beraber yürüyüp, omuz omuza mücadele edenlere karşı mahcup olmadık.
Bu seçimde tüm muhalefet birleşti. Yanınızdayız diyen insanların karşı taraftan aday olduğunu Sendika ile hiç alakası olmayan dernek veya kişilerin karşı tarafı desteklediğini gördük. Biz bir şey kaybetmedik. Onlar bizleri kaybettiler. Ne kazandık; mücadele azmimiz şaha kalktı, gönülleri kazandık. Hiç kimsenin iradesi işçinin iradesinin üzerinde değildir. Biz hiçbir partinin, derneğin, sivil toplum örgütünün yönetimine ve kendi iç işlerine karışmayız. Kimse de bizim seçimimize karışmasın. Bizim hiçbir şeyden çekincemiz ve korkumuz yoktur. Biz sadece Allah’a baş eğer, hiç kimseye eğmeyiz.
Ben genel kurulların işçisinin sadece işçisinin yönetimiyle beraber delege ve muhalefet işçisinin burada oturup sabahtan akşama kadar işyerinin derdini sorununu, geleceği, geçmişi tartışacağı bir genel kurul olmasını istiyorum.
Maalesef Ege Linyitleri İşletmesinin 2010-20018 yılı arasında ileriye değil de geriye gidiyor. Ben ELİ de 25 yıl çalıştım. Çalışmanın ne olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Kurumumuzun bu şekle düşmesi bizleri derinden üzüyor. ELİ Soma’nın değil, Türkiye’nin göz bebeği konumundan biridir. Yarattığı istihdamla bizlere ekmek verdi, iş verdi.Özel sektöre redevans sahaları vererek, hem üretime dayalı hemde istihdama dayalı sahalarını açtı. Kim kaybetti, kimse kaybetmedi.Milli ekonomi, devletimiz, milletimiz ve Somamız kazandı. Yeni yapılan ihalelerle de inşallah daha fazla insan, daha fazla üretim, ülke ekonomisine katkı Soma’nın gelişmesi olacaktır.ELİ’nin üretimi git gide düşüyor. Ne olacak o zaman Ege Linyitleri İşletmesi. Kapanacak mı? Kapanacaksa biz bunu bilmek zorundayız. Kapanırsa devletin özel sektörle beraber rekabet ortamında veya piyasayı denetleyici bir ağırlığı olması gerekmiyor mu? Biz çok tehlikeli işler sınıfındayız, ağır iş kolundayız. Ama maalesef günü geçmiş, modasını geçmiş iş makinası ve kamyonlarla çalışıyoruz. 10 tane kamyon aldıramadık ne hikmetse. Alınmadı, yatırımı yok. Kamyon alınmazsa bizim dekabajımız hemen hemen yarı yarıya 10 senede düşmüş. Bir 10 sene içinde dekabajımız yarı yarıya daha düştüğü zaman 21 milyon m3’ten yaklaşık şuan Ekim ayı itibariyle 9.8 milyon metre küp 2 ayda dekabajla beraber etti 10 bin.Yani hemen hemen yarı yarıya. Biz üretmek istiyoruz, çalışmak istiyoruz, ürettiğimizden de daha fazla pay istiyoruz. Ben buradan başta sayın Milletvekilimiz olmak üzere sayın Aksoy’a ve tüm yetkililere sesleniyorum. Somamıza sahip çıkalım.Vekilimiz de Allah razı olsun, her konuyla yakından ilgileniyor. Sonuna kadar da ilgileneceğinden hiçbir şüphemiz yok.
Önümüzde sözleşme dönemi var.Geçen dönem zorlu geçti. İnşallah bu dönemde işçi adına iyi bir sözleşme yaparız. Genel kurulumuza katılan misafirlerimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Manisa Milletvekili M. Ali Özkan, “Soma bir maden şehri. Varlık sebebimiz büyük ölçüde kömüre dayalı. Soma bugün 110 bin nüfusuyla ve sahip olduğu devası kaynaklarıyla, sahip olduğu kömürüyle, bütün Türkiye’de bilinen, tanınan ve enerji sektöründe lokomotif konumunda olan bir ilçe. Bu ilçedeki kıymetli yeraltı varlığının daha hızlı ve daha çok miktarda ekonomiye kazandırılması noktasında hepimiz gayret etmek durumundayız. Ege Linyitleri İşletmemiz bu manada bu işin düzenleyicisi, lokomotifi konumundadır. Kapatılması da asla söz konusu değildir. Bir yandan ELİ’nin, TKİ’nin kendi imkanlarıyla bir yandan da özel sektöre yaptığı bir işbirliğiyle buraya bu kömür yeraltından çıkarılacak gerek termik santrallerde, gerek fabrikalarda, gerekse evsel ısınmada ekonomimize kazandırılmaya devam edecek. Bugün Soma’da gerek ELİ’de gerekse özel sektör bünyesinde termik santrallerimizde ve yakın zamanda üretime başlayacak olan termik santralimizi de dahil edersek, 10 binin üzerinde vatandaşımız buradan ekmek yiyor. Bu her geçen gün azalmıyor, artıyor” dedi.
Milletvekili Özkan, “4 buçuk yıl önce bu şehirde bütün Türkiye’yi sarsan elim bir trajedi yaşadık.13 Mayıs 2014’te gerçekleşen maden kazasında 301 işçimizi, emekçimizi maden şehidi verdik, kaybettik. O kazada hayatını kaybeden maden şehitlerimizi ve bugüne kadar meydana gelen bütün iş kazlarında, maden kazalarında yitirdiğimiz, emekçilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Bu vesileyle sendikamızın genel kurulu hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Yönetimi, Başkan Şevket Şahin, Başkan Vekili Selçuk Metin, Şube Sekreteri Hamza Arslan, Şube Mali Sekreter Ali Uzun, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Zeki Özgen.
The post Şevket Şahin güven tazeledi appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz