Soma’yı unutma Unutturma

Kesk’e bağlı Sendikalar 13 Mayıs Maden faciasının 6. Yılında Beşyol Madenci heykeline karanfil bırakarak basın açıklaması yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu Beşyol Madenci heykeli önünde basın açıklaması yaptı. 13 Mayıs 2014 yılında yaşadığımız maden faciasının 6. Yılında yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;
‘Altı yıl önce bugün, 13 Mayıs 2014’te Türkiye tarihinin en karanlık sayfalarından biri yaşandı. Soma’daki maden katliamında 5 maden mühendisinin de bulunduğu 301 maden emekçisi yaşamını yitirdi. Dünya madencilik tarihinin yirmi birinci yüzyılda yaşanan en büyük maden kazası olarak nitelendirildi.
2006 yılında özelleştirilen, Soma Kömürleri A.Ş. tarafından işletilen Eynez maden ocağında büyük risklerin olduğu raporlarla sabit olmasına rağmen çalıştırıldı. Maliyetleri azaltabilmek için güvenlik tedbirleri alınmazken, üretim zorlamasına gidildi. “Dayı başı” sistemi denilen taşeronlaştırma yaygınlaştırıldı. Havalandırma sistemi yenilenmediği gibi gaz maskeleri de yetersizdi. Madendeki ölçümlerin tehlikeli boyutlarda sonuç vermesine rağmen aldırış eden olmadı. İşyeri eğitimleri baştan savma yapıldı ya da hiç yapılmadı. Tehlike anında işçilerin ne yapacakları planlanmamıştı. Patronun cebini doldurabilmesi için, işçiler ölümle açlık arasında tercihe zorlandı. Göz göre göre gelen katliamı ne devlet, ne de sarı sendika gördü.
AKP hükümetinin enerji politikalarının ve özelleştirmelerinin bir sonucu olan aşırı üretim ve taşeronlaştırma diğer sektörlerde olduğu gibi enerji ve maden sektöründe de kuralsız ve güvencesiz çalışmayı, kölece koşullarda yaşamayı dayatmış, 18. Yüzyıl madenciliği yaygınlaştırılmıştır. Sadece Soma’da değil Ermenek’te, Siirt’te, daha nice yerde işçi katliamları yaşanmış, yaşanmaktadır.
Yıllar boyu süren Soma Davası sonucu sanıklar “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırılarak” adeta ödüllendirilmişlerdir. Bugün ise maden patronu dışarıdadır, sorumlu diğer yöneticilerin de son çıkan infaz yasası ile birlikte cezaları düşürülmüştür. Adaletin verdiği bu karar, aynı yöntemlerle madenleri çalıştırmaya devam edebilirsiniz mesajıdır.
Dün Soma’da yaşadığımız, bugün COVİD 19 salgınıyla yine yaşatılmak istenmektedir. Servis araçlarıyla uzun işe gidiş-gelişler, aynı havalandırma altında tek maskeyle, sosyal mesafe kurallarına uygun olmayan çalışma koşullarında işsiz kalma korkusuyla çalışmak zorunda bırakılan işçiler için olduğu gibi aileleri ve Somalılar için de bir tehdittir. İşçilerin ücretli izine çıkarılması bir zorunluluktur.
Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik ve ekolojik krizden çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.
Demokrasi isteyenlerin, basın özgürlüğüne sahip çıkanların, yaşamı savunanların, barış talep edenlerin, iktidarı eleştirenlerin hapishanelere doldurulduğu bir ülkede, 301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, dibi görünmeyen derinlikte bir ahlaki çöküntüdür.
Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak hata değil, kasıttır. Yıllık üretim planının neredeyse üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil, kasıttır.
Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak hata değil, kasıttır.
301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş; hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak çökmüş düzen vardır. Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri elbet göreceğiz.
“SOMA’YI UNUTMA UNUTTURMA”
“KAZA DEĞİL CİNAYET”
“İŞÇİLERİN BİRLİĞİ SERMAYEYİ YENECEK”’

The post Soma’yı unutma Unutturma appeared first on Soma Karaelmas Gazetesi.

Yazar: somahaber

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir